Všetko o aminokyselinách

Aminokyseliny sú nevyhnutné pre budovanie svalovej hmoty, ochranu svalovej hmoty, lepšiu a rýchlejšiu regeneráciu.

K čomu nám slúžia aminokyseliny?

Každá bielkovina nášho tela je zložená z jednoduchých molekúl – aminokyselín. Obmenou typu, poradia a počtu jednotlivých aminokyselín v reťazci vzniká bielkovina o inom tvare, hmotnosti a funkcii. Množstvo aminokyselín, ktoré sa používajú k tvorbe našich bielkovín je 22 (označované ako komplexné aminokyseliny).

Kde ich nájdeme?

Aminokyseliny sú všade tam, kde sú bielkoviny. Ich najväčší prísun v našom tele je v pečeni, vo svaloch a koži, kde dochádza k najväčšej spotrebe a obnove bielkovín.

Z čoho aminokyseliny získať?

Väčšinu potrebných aminokyselín si naše telo dokáže vytvoriť samo. Asi 9 aminokyselín však musí byť doplňované potravou (esenciálne aminokyseliny). Bohatým zdrojom bielkovín, teda aminokyselín je predovšetkým mäso a strukoviny. Niektoré esenciálne (nevyhnutné) aminokyseliny sú v rastlinnej potrave obsiahnuté obmedzene. U prísne vegetariánskej výžive je preto veľmi dôležité zvážiť vhodné zloženie potravy.

Kedy a koľko aminokyselín potrebujeme?

Dostatočný každodenný príjem aminokyselín vo forme bielkovín poskytuje nášmu telu pohodlný zdroj pre tvorbu bielkovín. Ešte pohodlnejšie môže byť užívanie samotných aminokyselín. Telo nie je zaťažované štiepením konzumovaných bielkovín na základné stavebné kamene (aminokyseliny) a môže sa plno sústrediť na tvorbu vlastných bielkovín.

Amino essence

Prehľad najdôležitejších aminokyselín

Valin, leucin, isoleucin (BCAA)

Hlavný metabolizmus týchto aminokyselín prebieha v kostrovom svalstve. Nachádza sa najmä v mäse, mliečnych výrobkoch a strukovinách.

Účinky - ich užívanie pred záťažou následne behom nej zvýši hladinu amoniaku v krvi. Znižujú odbúravanie svalového glykogénu bohom cvičenia.

Dávkovanie - pre dospelého od 240 mg/kg hmotnosti na deň až do dávky 45 g.

Použitie - zlepšenie kondície behom fyzickej záťaže, prevencia únavy, zlepšenie koncentrácie, obmedzenie odbúravania bielkovín svalov behom intenzívneho cvičenia.

Glutamín

Glutamín je najviac rozšírenejšou aminokyselinou vo svaloch, patrí medzi esenciálne aminokyseliny.

Účinky - podporuje správne fungovanie svalových buniek a imunitného systému, tlmí katabolizmus bielkovín, je dôležitým prostriedkom pre nárast, ochranu a regeneráciu svalovej hmoty.

Dávkovanie - všeobecne sa odporúča konzumácia 5 – 10 g rozdelených do dvoch denných dávok.

Použitie - zlepšenie regeneračných procesov, zvyšuje hladinu rastového hormónu, chráni pred katabolizmom, zvyšuje syntézu bielkovín a glykogénu

Fenylalanin

Zdrojom fenylalaninu sú ryby, mäso, mliečne výrobky a vajce. Obsiahnutá v každých komplexných aminokyselinách.

Účinky - je veľmi dôležitý ako zlúčenina, ktorá slúži k tvorbe neurotransmiterov (prenášačov nervového vzruchu), teda pre činnosť nervovej sústavy.

Dávkovanie - pri stavoch depresie je u dospelých obvyklá denná dávka 250 mg L- formy. U DL- formy je bežná dávka 100-200 mg denne.

Použitie - podporná liečba depresívnych stavoch. Môže zmierniť niektoré druhy bolesti.

Tryptofan

Je bežná súčasť rastlinných a živočíšnych bielkovín. Obsiahnutá v každých komplexných aminokyselinách.

Účinky - v tele sa z časti premieňa na serotonin, kyselinu nikotinovú a nikotinamid. Pôsobí sedatívne.

Dávkovanie - u dospelého človeka bola klinicky podávaná denná dávka až 6 g. U depresie sa užíva 300 mg denne ako doplnok liečby.

Použitie - pri nespavosti, svalovej bolesti, u športovcov môže zvýšiť výkonnosť.

Threonin

Threonin je esenciálna aminokyselina, ktorú nachádzame u človeka vo zvýšenom množstve v srdci, centrálnom nervovom systéme a kostrovom svalstve. Zdrojom je mäso, vajce, niektoré strukoviny a orechy. Obsiahnutá v každých komplexných aminokyselinách.

Účinky - dôležitý pre podporu rovnováhy bielkovín v organizme, tvorbu kolagénu a elastínu v koži, metabolizmus tukov, zvyšuje vytváranie protilátok.

Dávkovanie - u dospelého človeka 100-500 mg denne.

Použitíe - podpora imunitného systému.

Lysin

Lysin bežne sa vyskytujúca aminokyselina.

Účinky - dôležitý pre syntézu kolagénu, má vplyv na stav kostí.

Dávkovanie - pri liečbe oparov na perách - u dospelých 1000 mg denne po dobu 12 mesiacov, alebo 3x denne 1000 mg po dobu 6 mesiacov.

Použitie - pri opakovaných oparoch v oblasti pier, k odstráneniu príznakov. U športovcoch k zlepšeniu výkonu.

Arginin

Arginin je esenciálna aminokyselina nevyhnutná pre syntézu proteínov. Zdrojom je napríklad červené mäso, ryby hydina a mliečne výrobky.

Účinky - hraje dôležitú úlohu v oblasti kardiovaskulárneho systému, najmä v cievach. Pôsobí taktiež antioxidačne. Ovplyvňuje viskozitu krvi.

Dávkovanie - v klinických štúdiách bola použitá dávka 6-20 g denne na podporu funkcie kardiovaskulárneho systému, lepšie prekrvenie svalov.

Použitie - zvýšenie výkonu u športovcov, podporná liečba u kardiovaskulárneho ochorenia

Overené AMINO nájdeš TU.